Изоставане в развитието
Детето ви има ИЗОСТАВАНЕ В РАЗВИТИЕТО, когато не преминава през ключовите етапи на развитието в очаквания период. Изоставане може да се случи в една или повече от следващите области:
- Фина и/или обща моторика: Фината моторика е свързана с способността да се използват малките мускули на ръцете. Бебетата си служат с нея, за да хващат предмети, а по-големите деца – за да строят кули от кубчета, да използват инструменти и пособия, да рисуват и т.н. Общата моторика е свързана със способността да се използват големите мускули на тялото. Благодарение на тях бебетата сядат, преобръщат се, изправят се и се научават да ходят, а по-големите деца скачат и се катерят.
- Социални умения: Децата се нуждаят от тях, за да комуникират с останалите хора, което е невъзможно без умението да изразяват и контролират емоциите си. Това включва да се усмихват спонтанно или в отговор на нечия усмивка, да правят жестове или издават звуци с цел общуване или да поискат помощ (при по-големите деца).
- Речеви и езикови умения: Те са свързани със способността на детето да разбира езика и да се изразява словесно. Появата на тези умения се вижда още при бебешкото гукане и бърборене. При по-големите деца се наблюдава развитието на тези умения, когато започнат да използват думите по предназначение и да разбират какво им се говори.
- Познавателни или мисловни умения: Това е способността на детето да мисли, учи и решава проблеми. Тя започва с любопитството на бебето, което изследва света чрез очи, ръце и слух. Впоследствие се развива и детето научава наименованията на предметите от бита и действията от ежедневието, назовава цветовете, намира решение как да достигне играчка от полицата като се качи на стол и прочие примери.
- Битови дейности: Това включва детето да може да се храни, облича и къпе само, както и да се приучи да ползва тоалетна, да си мие ръцете, да си прибира играчките и т.н.
NB! Говорим за ГЛОБАЛНО ИЗОСТАВЯНЕ В РАЗВИТИЕТО, когато детето има изоставане в усвояването на уменията в две или повече от горните области.
КАК ДА РАЗБЕРЕТЕ ДАЛИ ДЕТЕТО ВИ ИМА ИЗОСТАВАНЕ В РАЗВИТИЕТО ИЛИ ПРОСТО ВРЕМЕННО ЗАБАВЯ УСВОЯВАНЕТО НА НЯКОИ УМЕНИЯ:
Нормалното развитие не означава усвояването на умения по стриктен график. Еднакво нормално е детето да проходи на 9 и на 15 месеца. Ако детето ви има кратковременно забавяне в усвояването на някое умение обикновено не е повод за притеснение и то само ще си навакса. От друга страна, ако детето ви продължително изостава с усвояването на нещата, които връстниците му умеят, е препоръчително да се консултирате с педиатъра му, който може да ви насочи към детски невролог или детски психиатър. Например, ако бебето ви не е проходило до почти 18-тия си месец, възможно е просто леко да се е забавило. Ако то обаче, освен че не прохожда, също така не лази или не може да се изправя на крака, има сигурни данни за изоставане в моторното развитие.
ПРИЧИНИ ЗА ИЗОСТАВАНЕ В РАЗВИТИЕТО:
Често не могат да бъдат открити причини за изоставане в развитието. Някои генетични увреждания (като синдрома на Даун и синдрома на чупливата Х хромозома), цепнатото небце и други вродени проблеми предизвикват изоставане. Сред рисковите фактори са още: вроден алкохолен синдром, заради това, че майката е консумирала алкохол по време на бременността; усложнения при раждането като преждевременно раждане, ниско тегло, или липса на достатъчно кислород; сериозни здравословни проблеми скоро след раждането; натравяне с олово; недохранване и др.
НАЙ-ВАЖНОТО:
Ако имате някакви съмнения, че бебето или детето ви не просто по-бавно усвоява някои умения, а има истинско изоставане в развитието, не се двоумете да споделите притесненията си с педиатъра му. Колкото по-рано се вземат мерки, толкова по-рано ще му помогнете да навакса без последствия за по-нататъшното му развитие.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРОБЛЕМИТЕ В РАЗВИТИЕТО
Сайтът на „БОНИТАТИС“ няма за цел да предоставя подробен преглед на всички нарушения в развитието или информация в детайли за всяко едно от тях. Поставяме си обаче за цел да запознаваме обществото с най-новите общовалидни за тези нарушения терапии, които все още не са широко известни, но са доказано ефективни. Нещо повече – стремежът на „БОНИТАТИС“ е да направи тези терапии достъпни за българските деца.
ЗАЩО ОБЩОВАЛИДНИ ТЕРАПИИ?
Не е нов фактът, че АУТИЗМЪТ, РАЗСТРОЙСТВОТО С ДЕФИЦИТ НА ВНИМАНИЕ/РАЗСТРОЙСТВОТО С ДЕФИЦИТ НА ВНИМАНИЕ И ХИПЕРАКТИВНОСТ, ДИСЛЕКСИЯТА И ДИСПРАКСИЯТА се застъпват в много аспекти. Приблизително половината от децата с дислексия имат и диспраксия, а около 30% от децата, диагностицирани с разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност, имат също и дислексия. Много деца с аутизъм са хиперактивни и имат дислексия и диспраксия. Също така значителен брой деца, диагностицирани първоначално с разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност, след година или две получават диагнозата аутизъм.
Безспорно са необходими още проучвания, но вече има достатъчно доказателства, че почти всички деца със споменатите по-горе разстройства имат подобни обучителни затруднения и поне два сериозни проблема на физическо ниво – храносмилателни нарушения и неврологично изоставане в развитието. Отвъд компетенцията на „БОНИТАТИС“ е да участва в дебата дали тези здравословни проблеми са част от причините за възникването на разстройствата или просто ги съпътстват. По-важното, което трябва да се има предвид е, че децата с тези нарушения в развитието отбелязват подобрение в състоянието си при прилагането на подходящ режим на хранене и програма със специфични упражнения, които имат за цел да преодолеят неврологичното изоставане в развитието. „БОНИТАТИС” твърдо подкрепя комбинирането на тези две стратегии като част от един още по-холистичен подход.